Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil AČR

Jazyk / Language: CZ EN

   

POTVRZENÁ ÚČAST 2013                         

Pro návštěvníky

Pro partnery

Zprávy

Belgie potvrdila bohatou účast

06.05.2013, 14:50

Dalším potvrzeným účastníkem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR se stává belgické letectvo. Na mošnovském letišti se tak v září můžete těšit na dynamiku vrtulníku Agusta A109 a statické ukázky stíhačky F-16 MLU a lehkého cvičného letounu Aermacchi SF.260.

„Ač velmi nadějně vypadala premiérová účast akrobatické skupiny Les Diables Rouges, neboli Rudých ďáblů, létající na čtveřici vrtulových letounů SF.260, z operačně-provozních důvodů nakonec není možná. Ale belgické letectvo tuto ztrátu bohatou účastí vynahrazuje,“ komentuje belgickou účast Pavlačík, předseda pořádajícího sdružení Jagello 2000.

Belgie se Dnů NATO v Ostravě účastnila v letech 2009, 2010 a 2011. První rok předváděla právě vrtulník Agusta A109 na dynamice spolu se statikou F-16. Další roky se objevila Agusta spolu s dopravním letounem C-130 Hercules na statice. Letos se tedy po čtyřech letech vrací belgická dynamická ukázka vrtulníku A109.

Agusta A109 je lehký, osmimístný vrtulník, charakteristický svým zasouvacím podvozkem. Jeho využití je především v civilním sektoru k transportu osob a jako zdravotnický vrtulník. Ve vojenské verzi se využívá pro vzdušnou podporu operací útoky proti pozemním cílům, při průzkumu a také v oblasti letecké záchrany a průzkumu, tzv. SAR. Belgický vzdušný komponent, jak se belgické letectvo oficiálně nazývá, disponuje celkem 23 těmito vrtulníky.

Víceúčelový nadzvukový letoun F-16 MLU je americkým strojem produkovaným již od 70. let. Těchto jednomotorových, dnes již legendárních strojů bylo vyrobeno více než 4,5 tisíce, díky čemuž jej můžeme považovat až za standardní výzbroj letectev států NATO, ale stroje F-16 slouží po celé planetě, nám nejblíže pak v sousedním Polsku. Dále tyto stroje létají například v letectvech Iráku, Venezuely, Izraele, Egypta, Turecka, Řecka, Norska a dalších. Na letoun F-16 v nizozemských barvách se pak můžete podívat rovnou na Dnech NATO v Ostravě v již tradiční dynamické ukázce.

Letoun SF.260 italského původu slouží v letectvech států NATO primárně jako výcvikový letoun, avšak vznikla i jeho ozbrojená verze, jež má za sebou nezanedbatelné bojové nasazení především v Asii a Africe. Piloti spojeneckých jednotek se s ním mohli střetnout při operaci nad Libyí, kde patřil do výzbroje libyjského letectva, které ho navzdory bezletové zóně využívalo k útokům proti rebelům.

„Existuje určitá možnost, že se letoun SF.260 belgického letectva na Dnech NATO objeví v červeném nátěru, s nímž létají Rudí ďáblové. Standardní nátěr je žlutý, můžeme se tedy nechat překvapit v jakém zbarvení belgické letectvo tento ladný výcvikový letoun vyšle,“ uzavírá Pavlačík.

Na viděnou na Dnech NATO v Ostravě,
Dnech Vzdušných sil Armády České republiky
a výstavě FLYIN 2013!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
SAAB Czech s.r.o.