Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil AČR

Jazyk / Language: CZ EN

   

POTVRZENÁ ÚČAST 2013                         

Pro návštěvníky

Pro partnery

Zprávy

České letectvo se na Mošnově představí v plné šíři

13.09.2013, 15:10

Vzdušné síly Armády České republiky chystají na letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR masivní účast, zahrnující řadu přitažlivých dynamických ukázek umění svých pilotů a početnou statickou ukázku strojů, které stráží české nebe.

 „Jelikož Dny NATO v Ostravě probíhají společně se Dny Vzdušných sil Armády České republiky, je účast našeho letectva jednoznačně největší ze všech leteckých účastníků, navíc je Armáda České republiky organizátorem akce, jenž zajišťuje mnohé kriticky důležité aspekty její přípravy i realizace. Tato vzájemná synergie obou akcí probíhá již čtvrtým rokem ke vzájemné spokojenosti a velmi si vážíme veškeré podpory, spolupráce a ochoty, jíž se nám ze strany Vzdušných sil Armády České republiky dostává. Velmi jednoduše můžeme říci, že bez nich by se akce nekonala, případně ve velice omezeném formátu,“ uvádí Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které je hlavním organizátorem Dnů NATO v Ostravě.

„Dny NATO – Dny Vzdušných sil AČR jsou jednou z mála skutečně velkých akcí, kde může armáda v plné šíři předvést veřejnosti své schopnosti a moderní techniku. Tyto prezentace rozhodně nejsou samoúčelné, ale lze je vnímat i jako významnou část kontroly ozbrojených sil ze strany široké veřejnosti. My všichni si musíme uvědomit, že obrana vlasti není jen záležitostí profesionální armády, ale i věcí všech občanů. Je proto důležité, aby veřejnost měla přehled o svých ozbrojených silách, jejich schopnostech a vybavení,“ komentuje plukovník gšt. Libor Štefánik, velitel Vzdušných sil Armády České republiky. „Nezanedbatelný je v rámci Dnů NATO i jejich mezinárodní a především alianční rozměr, který posiluje prestiž České republiky jako pevné součásti euro-atlantického prostoru.“

Vzdušné síly Armády České republiky na akci nabídnou opravdu mnoho. Na dynamice se nejprve představí v ukázce vysoké pilotáže lehký bitevník české výroby L-159 Alca. Ukázku vysoké pilotáže předvede i nadzvukový stíhač JAS-39 Gripen vyrobený švédskou firmou Saab. Jak jsme již informovali, dva letouny JAS-39 Gripen ze 21. základny taktického letectva Čáslav se spolu se švédským tankerem KC-130 představí i v atraktivní a jedinečné ukázce tankování za letu.

TIP: Dvě exkluzivní ukázky schopností AČR – tankování za letu a nakládání Ruslana

Samostatnou dynamickou ukázku nabídne také bojový vrtulník Mi-24/35 z 221. vrtulníkové letky. Tento vrtulník se zúčastní spolu s dopravními vrtulníky Mi-171Š ukázek pozemních sil. Vrtulník Mi-171Š se v sobotním programu předvede i při ukázce výsadku průzkumníků z Prostějova. Ti budou při slavnostním zahájení akce skákat také ze stroje CASA C-295.

Při slavnostním zahájení akce pak stroje našeho letectva spolu se slovenským MiGem-29 a L-39 provedou slavnostní průlet, jímž si připomínáme 20. výročí vzniku samostatné České republiky a Slovenské republiky a jejich samostatných bezpečnostních složek.

TIP: Dny NATO v Ostravě ozdobí obří Ruslan a česko-slovenský průlet

Stroje českého letectva se pochopitelně představí i na statice, kde nabídnou dvě varianty bitevníku L-159 – verzi A a dvoumístnou T1. Stíhače Gripen se představí ve verzích JAS-39C i D, vrtulník Mi-171Š v modernizované verzi pro nasazení v Afghánistánu. Dále budete moci zhlédnout vrtulník Mi-24/35, fotoletoun L-410 FG, dopravní stroje Jak-40 a CASA C-295 M.

Vzdušné síly Armády České republiky mimo viditelnou účast zajišťují také přepravní úkoly a přepravní zálohu na akci, zdravotní a záchrannou pohotovost, monitorování a vyhodnocení přijatých opatření krizového plánu zabezpečení akce a řadu dalšího.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
SAAB Czech s.r.o.