Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil AČR

Jazyk / Language: CZ EN

   

POTVRZENÁ ÚČAST 2013                         

Pro návštěvníky

Pro partnery

Zprávy

Tornado na Mošnov posílá i Německo

06.06.2013, 14:07

Po oznámení účasti britského Tornada GR.4 nám byla potvrzena další účast stroje tohoto typu, a to Tornada IDS německé Luftwaffe. Na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR tak budete moci na statické ukázce obdivovat rovnou dva tyto divácky velmi oblíbené letouny.

Německé Tornado dorazí ze základy v Büchelu, kde je umístěna Jagdbombergeschwader 33, neboli 33. křídlo stíhacích bombardérů. „Německá Tornada IDS se účastnila Dnů NATO již v letech 2007, 2008 a 2009, v roce 2007 se dokonce jednalo o letoun ze stejného křídla jako letos,“ komentuje Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, hlavního organizátora zářijové show a říká: „Věříme, že účast tohoto stroje návštěvníky naší akce potěší.“

Tornada se však Dnů NATO v Ostravě účastnila už v roce 2005, a to ve verzi F3 v barvách britského královského letectva, kdy se Velká Británie stala vůbec prvním zahraničním leteckým účastníkem akce. „Tornada tak mají na naší akci speciální význam a jsme rádi, že se zde po čtyřech letech opět setká  britské s německým,“ doplňuje Pavlačík.

Dvoumotorové nadzvukové stroje Tornado s měnitelnou geometrií křídel byly vyráběny mezi lety 1979 až 1998 firmou Panavia Aircraft GmbH. Ta zastřešuje celý mezinárodní projekt Tornad, na němž se podílely Velká Británie, Německo a Itálie, tvořící v současnosti spolu se Saúdskou Arábií hlavní provozovatele těchto strojů.

Stíhací bombardéry Tornado jsou schopny pronikat hluboko do nepřátelských linií, a to velmi rychlým letem v malých výškách za každého počasí v jakoukoli denní dobu. Jejich hlavním úkolem je potlačit bojové činnosti protivníka překvapivým útokem, k čemuž jsou schopny nést  až 9 tun munice na 13 podvěsech spolu se dvěma 27mm kanony.

Německá Tornada byla nasazena například v roce 1995 v operaci NATO pod názvem Rozhodná síla k ustavení tzv. „bezpečných zón“ v Bosně a Hercegovině, nebo mezi lety 2007 a 2010 v Afghánistánu v rámci operace ISAF.

Tornada ze základy v Büchelu jsou mimo jiné schopna nést jadernou munici, a to americké gravitační bomby B61, jež jsou na základě uskladněny v počtu několika málo desítek kusů. V rámci politiky jaderného sdílení mohou být tyto taktické jaderné zbraně v případě konfliktu předány do užití německému letectvu, jedná se však o relikt studené války, o němž se zejména v posledních letech vedou bouřlivé diskuze.

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
SAAB Czech s.r.o.